Podcasting i podcast - Astropodcast

Szukaj
Astropodcast.pl
Idź do spisu treści

Menu główne:

Podcasting i podcast

 
 
 


Podcasting i podcast.  

  Podcasting, określenie utworzone z połączenia słów iPod (nazwa znanego odtwarzacza mp3) i Broadcasting  (ang. nadawanie), oznacza odmianę internetowego radia. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych mediów strumieniowych (takich jak radio, także internetowe, czy TV), w podcastingu programy zamiast w „eter”, emitowane są na serwer w postaci plików mp3 i stamtąd w dowolnym czasie pobierane przez zainteresowanego słuchacza na dysk twardy własnego komputera i odsłuchiwane.

  Podcast, jest to nazwa audycji (programu), emitowanego w podcastingu, najczęściej w postaci pliku mp3.

  Zaletą podcastingu jest możliwość ściągania i odsłuchiwania audycji (podcastów) w dowolnym czasie, dowolną ilość razy, a jeżeli korzysta się ze sprzętowego odtwarzacza mp3, to także prawie w każdym miejscu i sytuacji, co uwalnia nas od konieczności przebywania w pobliżu komputera podczas odsłuchu. Natomiast pewną wadą, jest niemożność przekazywania relacji „na żywo”, w czasie rzeczywistym, wynikająca z samej natury podcastingu. Jednak tę niedogodność w bardzo znacznej mierze eliminuje technologia RSS i programy do automatycznego ściągania (Np. Juice albo iTunes), które umożliwiają pobranie podcastów prawie natychmiast po ich wyemi
towaniu.

Dla kogo, o czym i jak często?

  Astropodcast.pl jest dedykowany dla wszystkich, których interesuje astronomia obserwacyjna w wykonaniu amatorskim, czyli miłośnikom astronomii. Zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją wielką przygodę z astronomią i teleskopem, jak i dla starych, doświadczonych obserwatorów, którzy już „oczy wypatrzyli przez teleskop”. Ci pierwsi znajdą tu omówienie zagadnień związanych z metodyką wykonywania obserwacji różnych obiektów i zjawisk na niebie, przygotowaniem sprzętu, pogodą oraz efektywnym wykorzystaniem nocy obserwacyjnej. Dla tych drugich będzie to miejsce, gdzie będą mogli wzbogacić swój warsztat obserwatorski, poznając „sposoby i sztuczki” stosowane przez innych, oraz przedstawiając własne. Dla wszystkich będzie przydatne omówienie obserwacji zarówno obiektów Układu Słonecznego, czyli planet, księżyców, planetoid, komet i Słońca, jak i dalekich obiektów z Katalogu Messiera i NGC oraz IC, takich jak galaktyki, mgławice i gromady gwiazd. Szczególna uwaga będzie skierowana na obserwacje komet i gwiazd zmiennych. Omówimy także polskie i zagraniczne organizacje zrzeszające obserwatorów amatorów oraz zagadnienia związane z publikacją wyników obserwacji. Zwrócimy też uwagę na ciekawe i ważne wydarzenia, jakie dzieją się w naszym astroamatorskim światku. Nie będzie tu natomiast żadnych reklam komercyjnych ani polityki.
 Jak często będą emitowane nowe odcinki Astropodcastu?
Trudno mi obecnie jednoznacznie powiedzieć. Robię to w tej chwili sam i własnym sumptem, w chwilach wolnych od pracy i innych obowiązków. Zależy mi też na wysokim poziomie merytorycznym podcastów. W końcu astronomia jest nauką ścisłą. Dlatego (w przeciwieństwie do znanych i wielkich serwisów, w tym również amatorskich, nadających swoje podcasty codziennie lub cotygodniowo) planuję nadawanie Astropodcastu co najmniej raz w miesiącu. Jest to absolutne minimum. W praktyce jednak zamierzam robić to znacznie częściej, jeżeli się uda, to nawet, co tydzień, zależnie od sytuacji i możliwości. Wcale nie wykluczam też możliwości codziennego (lub nawet kilka razy na dzień) nadawania krótkich odcinków (Np. w formie komunikatów bądź relacji), o ile sytuacja na niebie będzie to uzasadniała.

(Więcej na ten temat posłuchaj w: Astropodcast Nr.0
)

Jak odbierać i odsłuchiwać podcasty?

  Aby odbierać i odsłuchiwać podcasty, niezbędny jest sprawny komputer z zainstalowaną przeglądarką internetową i programowym odtwarzaczem plików mp3, oraz dostęp do Internetu (im szybszy, tym lepiej). Bardzo przydatny jest też sprzętowy odtwarzacz mp3 (może być dowolny, nie koniecznie iPod), który uwalnia słuchacza od konieczności przebywania w pobliżu komputera podczas słuchania.   

    Odbiór podcastów polega na ściąganiu przez słuchacza plików mp3 z serwera na dysk twardy własnego komputera. Można to robić na dwa sposoby.

  Pierwszy, najprostszy (można powiedzieć pierwotny w podcastingu), polega na wejściu na stronę www podcastu i pobranie stamtąd (kolejnej) audycji.

      Procedura ta jest bardzo prosta i skuteczna, jednak jest także nieco praco i czasochłonna, a poza tym mało efektywna, ponieważ nie przy każdym wejściu na stronę można akurat trafić na nowy odcinek podcastu. Poza tym wchodząc na stronę rzadko, można „przegapić”, interesującą, aktualną w danym momencie audycję. Tym niemniej na początek jest to sposób całkiem niezły.

    Drugi sposób, to ściąganie automatyczne przy użyciu technologii RSS i programów do ściągania podcastów. Przykładowo przedstawię dwa z nich.

    Pierwszy to program Juice. Jego zaletą jest to, że posiada również polską wersję językową. Aby odbierać automatycznie Astropodcast.pl, po zainstalowaniu go należy kliknąć w menu na górze na: Narzędzia, następnie kliknąć: Dodaj Feed… . Pojawi się wówczas okienko: Dodaj Feed i w nim w pasku obok URL należy wpisać adres internetowy (URL) strony RSS Astropodcastu. Adres ten pojawi się po kliknięciu na ikonę 2.0 RSS (w prawym górnym rogu stron Astropodcastu), otwierającą stronę RSS. Po wpisaniu jej adresu klikamy: Zakończ. Dalej wszystko powinno dziać się już automatycznie. Program sprawdzi i ściągnie podcasty. Przydatną rzeczą w Juice jest Planner, według którego można ustawić godziny, lub przedziały czasowe sprawdzania (i ewentualnie ściągania) nowych odcinków podcastu. Aby uzyskać więcej informacji na temat podcastingu, a zwłaszcza konfigurowania i użytkowania programu  Juice, proponuję zapoznać się z artykułem (po polsku) na ten temat, opracowanym przez podcasterów z Łodzi. Jest to dość długi artykuł w PDF-ie, ale nas najbardziej będą interesowały strony od 4 do 17, dotyczące odbioru podcastów, a szczególnie strony od 10 do 17, gdzie dokładnie opisane są sposoby i możliwości konfiguracji i użytkowania programu Juice. Reszta, to opis podcastingowej ,,kuchni''.


 
Adres strony RSS podcastów (audycji do odsłuchania):
              
http://feeds.feedburner.com/Astropodcastpl              

    
 Adres strony RSS blogu Astropodcastu:   
http://astropodcast.pl/blog/x5feed.xml
 

                 Program Juice  -  strona po angielsku


                 Opis konfiguracji programu Juice  - (PDF) po polsku

                 Program iTunes  - po angielsku

  Drugim z kolei jest szeroko znany, zwłaszcza użytkownikom iPod’ów program iTunes, (niestety, jeszcze bez polskiej wersji językowej). Jest to potężne narzędzie nie tylko do obsługi iPod’a i odtwarzania muzyki i video. Przy pomocy tego programu można również konwertować formaty plików audio, oraz (co nas najbardziej w tym interesuje), ściągać automatycznie podcasty. Procedura automatycznej subskrypcji podcastów jest tu podobna do tej w programie Juice. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu  iTunes, klikamy na górze w menu głównym na: Advanced, potem na: Subscribe to Podcast… . Wówczas otwiera się okienko: Subscribe to Podcast, gdzie pod URL wpisujemy adres internetowy (URL)  strony RSS Astropodcastu i klikamy: OK. Następnie z lewej strony ekranu, pod: LIBRARY klikamy na: Podcasts. Wówczas na dole ekranu po lewej stronie pojawi się przycisk: Settings… . Klikając na niego otwieramy okno: iTunes ze wszystkimi opcjami programu. Klikamy następnie na zakładkę: Podcasts, wybieramy  częstość sprawdzania (i ewentualnego ściągania nowych epizodów – tak oni nazywają odcinki), następnie niżej wybieramy: Download all, jeszcze niżej, obok: Keep, wybieramy: All episodes, następnie klikamy: OK i… gotowe. Mamy program iTunes, skonfigurowany do odbioru Astropodcastu. Może to wszystko brzmi dość skomplikowanie, ale w praktyce nie jest to takie groźne jak się wydaje.

  Obydwa programy są darmowe. Działają zarówno pod Windows, jak i na Mac'u. (Wybaczcie mi, wszyscy użytkownicy Linuksa, ale nie wypowiadam się na temat programów dla tego systemu, ponieważ go nie znam, a nie chcę nikogo wprowadzać w błąd). Oczywiście, oprócz wyżej opisanych, istnieje jeszcze wiele innych programów do ściągania podcastów. Zainteresowani, bez trudu znajdą je w Internecie.
  
  Pod tym linkiem macie opisane jak ściągać i subskrybować podcasty na urządzenia mobilne (Android, iOS)


Kilka sugestii na zakończenie.

  Po pierwsze.
Podcast, jak każde radio, jest medium ,,mówionym''. Natomiast astronomia posługuje się oprócz słów także obrazem, zdjęciami, wykresami, tabelami i innymi jeszcze środkami, niemożliwymi do przekazania w słowach. Dlatego po odsłuchaniu audycji, zwłaszcza pobranej automatycznie, sugeruję wejście na stronę Astropodcasty. W miarę możliwości, pod krótkim opisem każdego podcastu, będę zamieszczał ,,bibliografię'', zawierającą linki do odpowiednich stron i ewentualny wykaz publikacji drukowanych, omawiających szerzej zagadnienia poruszane w danym odcinku. Sądzę, że przejrzenie ich przyczyni się do głębszego poznania i zrozumienia omawianych zagadnień.  

  Po drugie.
Proponuję archiwizować pobrane odcinki podcastu na dowolnych nośnikach. W przyszłości niektóre rzeczy będę omawiać w kilku odcinkach, i aby nie powtarzać za każdym razem tego samego, będę odwoływać się do wcześniejszych podcastów omawiających te same zagadnienia. Wtedy warto je mieć ,,pod ręką'', bez konieczności ściągania.

  Po trzecie.
Jeżeli masz jakieś pytania, ciekawe propozycje bądź uwagi, zajrzyj na stronę: Kontakt.


 
 

        .

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego